Sep 25, 2009

Amber Teething Necklace

I was photographing Emilka a baby model for a advertiseing poster for the company who sells Polish amber jewerly.
One of the products was a baby teething necklace.

Amber Teething Necklace




Many parents are looking for a homeopathic product that provides relief for teething symptoms. Baltic Amber teething necklaces are the ideal solution when you choose to care for your baby in a natural way.

Amber Teething Necklace
Amber necklaces are made for wearing, as amber exhibits its pain relieving qualities when worn on the skin.
Please feel free to contact Jurassic Treasures if you need any more information.
Email: amberfrompoland@yahoo.com
Phone: 757-358-8590
Jurassic Treasures

Sep 22, 2009

Michelle - Bridal Portrait 09/21/09

052_1

Michelle - Bridal Portrait

PTPA Junior's Tennis Tournament September 18 - 20

PTPA Junior's
Fall Tennis Tournament at Back Creek Park

YORK COUNTY JUNIORS
Results from the outdoor hard-court tournament at Back Creek Park:

Wiktoria Plawska (age 13-15) and Rachel Stambaugh (10-12) won girls titles in the York County Juniors hard-court tournament at Back Creek Park.
Scott Cabaniss (13-15) and Shane McMillian (10-12) took the boys crowns.

Girls 10-12
Quarterfinals: Tawny Hatcher d. Steffanie David 8-1; Rachel Stambaugh d. Zoe Barton 8-0; Rachel Lucas d. Courtney Jenkins 9-7; Rachel Burch d. Casie Kornegay 8-0.
Semis: Stambaugh d. Hatcher 8-1; Burch d. Lucas 9-7.
Final: Stambaugh d. Burch 8-0.
Consolation final: Jenkins d. David 8-3.

Girls 13-15
Round robin: Christine Ridditt d. Jayci Stewart 6-2, 6-3; Wiktoria Plawska d. Stewart 6-0, 6-0; Plawska d. Ridditt 6-1, 6-2.
Final standings: Plawska 2-0, Ridditt 1-1, Stewart 0-2.

Boys 10-12
Quarters: Brock Braidwood d. Davis Hatcher 8-1; Samuel Washburn d. James Lasseigne 8-3.
Semis: Shane McMillian d. Joseph Hollaway 9-8 (7-0); Washburn d. Braidwood 8-5.
Final: McMillian d. Washburn 8-5.
Consolation final: Hollaway d. Hatcher 8-1.

Boys 13-15
Round robin: Scott Cabaniss d. James MacGowan 6-0, 6-3; Darnell Wilkins d. MacGowan 6-0, 6-0; Cabaniss d. Wilkins by default.
Final standings: Cabaniss 2-0, Wilkins 1-1, MacGowan 0-2.

The Wedding of Karen and Stephen 09/20/09

The Wedding of Karen and Stephen


The Wedding of Karen and Stephen



The Wedding of Karen and Stephen



The Wedding of Karen and Stephen



The Wedding of Karen and Stephen



The Wedding of Karen and Stephen



The Wedding of Karen and Stephen

Photography by Beata Plawska
Wedding assigned by MJS

Sep 13, 2009

Wiktoria and Cheyenne

Kentucky Farm, Yorktown Virginia
My daughter Wiktoria with Cheyenne

Wiktoria and Cheyenne - trail ride


Wiktoria and Cheyenne - trail ride


Wiktoria and Cheyenne - trail ride


Wiktoria and Cheyenne - trail ride

Wiktoria and Cheyenne - trail ride

Wiktoria and Cheyenne - trail ride

Wiktoria and Cheyenne - trail ride

Sep 10, 2009

The Wedding of Melissa and Justin 09/09/09

Sandbridge, Virginia
Photography by Beata Plawska

The Wedding of Melissa and Justin

The Wedding of Melissa and Justin

The Wedding of Melissa and Justin

The Wedding of Melissa and Justin

The Wedding of Melissa and Justin

The Wedding of Melissa and Justin

The Wedding of Melissa and Justin

The Wedding of Melissa and Justin




Wedding assigned by MJS Studio

Sep 4, 2009

Emilka - Baptism

Sunday, August 30th
St. Bede Catholic Church,
Williamsburg


portrait_letter

Tennis - William & Mary Junior Grand Prix 3 - L5

August 28-30, 2009

Tennis
WILLIAM AND MARY JUNIOR GRAND PRIX NO. 3
Results from the Level 5 indoor hard-court tournament at McCormack-Nagelsen Tennis Center

Tennis -  WILLIAM AND MARY JUNIOR GRAND PRIX NO. 3

Boys 18-and-under
Quarterfinals — (2) Ian Webster d. Nicholas Gregory 6-0, 6-0; Sky Masand d. Lemuel Doss 6-4, 6-0; Roque Azpurua d. David Upson 6-0, 6-0; (1) Chiraag Shetty d. Will Datta 7-5, 6-4.
Semis — Masand d. Webster 6-3, 6-1; Shetty d. Azpurua 6-2, 7-5.
Final — Shetty d. Masand 6-0, 6-2.

Boys 16-and-under
Quarters — Miles Neilson d. (2) Collin Ward 6-2, 6-1; James Bracey d. Lloyd Villanueva 6-0, 6-2; Jack Geddy d. Brandon Bautista 7-5, 6-2; (1) JJ Wilroy d. Dylan Fitchett 6-0, 6-0.
Semis — Neilson d. Bracey 6-1, 1-6, 1-0 (10-8); Wilroy d. Geddy 6-0, 6-0.
Final — Wilroy d. Neilson 6-3, 6-0.

Boys 14-and-under
Quarters — Jon Fitchett d. James Villanueva 6-2, 7-6 (7-4); Ernesto Angeles d. Derrick Neilson 6-4, 6-4.
Semis — Fitchett d. (2) Patrick Snyder 6-3, 6-4; (1) Samuel Ross d. Angeles 4-6, 6-4, 1-0 (10-6).
Final — Ross d. Fitchett 6-0, 6-1.

Boys 12-and-under
Quarters — (2) Josh Ramey d. Joshua Kaurich 6-0, 6-1; Alexander Loope d. Leighton Remias 6-0, 6-1; Cameron Fraser d. Matthew Pittman 6-1, 6-4; (1) Ryan Hovatter d. Brandon Bolton 6-4, 6-4.
Semis — Loope d. Ramey 6-3, 3-6, 1-0 (10-5); Hovatter d. Fraser 6-3, 6-3.
Final — Hovatter d. Loope 6-1, 6-1.

Boys 10-and-under
Quarters — Noah Warack d. (2) Benjamin Keyser 6-2, 6-3; David Sun d. Julius Gavin 6-2, 6-1; Romesh Kahatapitiya d. Daniel Kruger 6-0, 6-0.
Semis — Sun d. Warack 6-4, 6-2; Kahatapitiya d. (1) Brandon Mitchell 6-4, 6-1.
Final — Kahatapitiya d. Sun 6-3, 6-4.

Girls 18-and-under
Quarters — (2) Lauren Spak d. Chelsea Pittman 6-0, 6-1; Ashley Milo d. Lexi Deverich 6-2, 6-1; Emily Rasmussen d. Schineatha Jones 6-2, 6-0.
Semis — Spak d. Milo 6-0, 6-0; (1) Nicole Parker d. Rasmussen 6-1, 6-0.
Final — Spak d. Parker 6-1, 6-4.

Girls 16-and-under
First round — Victoria Olivarez d. Elizabeth Upson 6-0, 6-0.
Quarters — Avery Rasmussen d. (2) Gwendolyn Deierling 6-2, 6-2; Darya Zakoutaewa d. Rachel Sanders 7-6 (7-0), 7-5; Morgan Dronen d. Meghan O'Keeffe by default-no show; Olivarez d. (1) Ellen Stringer 6-1, 6-1.
Semis — Zakoutaewa d. Rasmussen 6-0, 6-0; Olivarez d. Dronen 6-0, 6-0.
Final — Olivarez d. Zakoutaewa 6-2, 6-2.

Girls 14-and-under
Round robin — Wiktoria Plawska d. (1) Leah Walter 6-3, 6-3; Olivia Wilson d. Plawska 4-6, 6-2, 1-0 (10-8); Walter d. Wilson 7-5, 6-3. All players finished 1-1; Plawska had best record in sets (3-2).

Girls 12-and-under
Quarters — (2) Sarah Doss d. Madison Dronen 6-0, 6-0; Zoe Fraser d. Sophie Liao 6-0, 6-2; Sarah Whited d. Danika Kahatapitiya 6-3, 6-3; (1) Anna Walter d. Elizabeth Riordan by withdrawal-illness.
Semis — Fraser d. Doss 6-3, 6-4; Walter d. Whited 6-2, 6-3.
Final — Fraser d. Walter 2-6, 6-3, 1-0 (14-12).


Divisions: Ranked: BG(18-10)s,FIC
Organization: McCormack Nagelsen Tennis Center
College of William & Mary
PO Box 8795
Williamsburg, VA23187
Section: Mid-Atlantic
District: Virginia
Surface Type Hard Indoor

Blog Archive